Co zawierają komplety sztućców?

W każdym domu są sztućce. Jest to tak oczywisty element wyposażania każdego gospodarstwa domowego, że zazwyczaj w ogóle się nad nimi nie zastanawiamy. W szufladach kuchennych mebli leżą noże, łyżki i widelce codziennego użytku, a w kredensach ukryte są komplety sztućców, z których korzystamy tylko przy ważnych okazjach. Co powinno się znaleźć w takim zestawie?

Jakie komplety sztućców znajdziemy w sklepach?

Komplety sztućców zazwyczaj składają się z wielu części. Renomowani producenci oferują duże zastawy, zawierające sztućce na przykład do deserów czy owoców morza. Poszczególne części można kupować stopniowo, dzięki czemu stale będziemy powiększać swój zestaw. Warto kupować sztućce w klasycznym, prostym wzorze, który nigdy nie wyjdzie z mody. W ofercie producentów są komplety zawierające od 24 do 104 części. W zależności od ilości elementów pojedynczego zestawu, są one przeznaczone dla 4-12 osób. Zazwyczaj wystarczy komplet dla 6 osób, a jeśli okaże się, że to za mało, kupmy drugi. Firmy produkujące sztućce, zazwyczaj tworzą specjalnie linie, dzięki czemu można dokupić brakujące elementy. W ofercie są zestawy składające się z kilku komponentów, na przykład komplet widelczyków do ciasta czy sztućców do steków.

Co wchodzi w skład kompletów sztućców?

W każdym szanującym się domu powinien być zestaw sztućców, w skład którego wchodzą także te rzadziej używane. Co jest potrzebne? Zacznijmy od łyżek. Kiedyś każdy miał swoją, z wygrawerowanym imieniem lub inicjałami. Dzisiaj można zamówić komplety sztućców dziecięcych z imieniem malucha i datą urodzin czy chrztu. Dorośli ludzie raczej już takich zestawów nie posiadają. Wracając do łyżek, najpopularniejsze są: łyżka obiadowa i deserowa. Ta ostatnia bywa mylona z łyżeczką do kawy, która posiada wąską, niewielką główkę, a rozmiarem przypomina łyżkę deserową. W zestawie znajdziemy także łyżeczkę do herbaty, do cukru (posiada kwadratową miseczkę), łyżkę do sałatek, wazową (popularna chochla), do sosów oraz do lodów. Uff, trochę tego jest, prawda? W naszych domach są wszystkie wymienione łyżki, ale bardzo rzadko tworzą one komplety sztućców.

Do zestawu dołożyć trzeba widelce, w tym: obiadowy (uniwersalny, stołowy), do przystawek, półmiskowy (nakładamy nim na swój talerz plasterki sera czy wędliny), sałatkowy, do deserów, do ryb. Jest jeszcze kilka specjalistycznych sprzętów, na przykład widelec do ostryg, homarów czy steków. Już stworzyliśmy długą listę, a przecież jest jeszcze nóż. Wymienić należy następujące rodzaje noży: obiadowy (stołowy, uniwersalny), do steków, do ryb, do masła i do sera.

Co jeszcze zostało?

Wśród dostępnych w sklepach sztućców znajdziemy także szczypce serwisowe, które ułatwiają nakładanie dań, na przykład sałatek. W większości domów jest także łopatka do ciasta. W kompletach sztućców znajdziemy również szczypce i młotek do skorupiaków, a także szczypce do spaghetti.

Komplety sztućców znajdziemy w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Z pewnością nie są produktem absolutnie niezbędnym w naszym domu, ale warto oszczędzać na elegancką walizkę z pięknymi sztućcami, którą przekażemy dzieciom. W życiu trzeba otaczać się ładnymi przedmiotami, które czasami się przydają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *