Dzień Babci i Dzień Dziadka coraz bliżej!

Już 21 stycznia Dzień Babci, dzień później Dzień Dziadka.  W tym roku proponujemy Wam obejść sztampowe rozwiązania i postawić na spersonalizowane prezenty, które udowodnią, że wesołe jest życie staruszka 🙂

Prezent na Dzień Babci

Jeśli myślicie, że niedzielne obiadki dla wnuków i niańczenie prawnuków są całym światem babci i dziadka, to bardzo się mylicie – starsi państwo miewają więcej energii, zapału i ciekawych pasji, niż niejeden dwudziestolatek. Już 21 i 22 stycznia będziecie mogli pokazać Waszej babci i dziadkowi, że ich hobby też się liczy!

Tradycyjna gospodyni domowa będzie zachwycona zestawem do robienia przetworów.

Skomponujcie taki komplet samodzielnie – jest z czego wybierać: profesjonalne narzędzia: lejek, chwytak do gorących słoików, otwieracz do nakrętek, który pomaga też szczelnie dokręcać słoiki (nieoceniony dla samowystarczalnych babć z zapędami feministycznymi – pomoc dziadka okazuje się zbędna!), uniwersalne szczypce, magnetyczny chwytak do wyciągania sterylizowanych nakrętek (Duka), eleganckie słoiki, na przykład te firmy Bormioli Rocco) obieraczka do jabłek, która wykrawa również gniazda nasienne, drylownik do wiśni oraz  uroczy zestaw serwetek i etykiet na słoje (np. pastelowe z Lovely Home).

Do tego książka z przepisami (np. Spiżarniane Przetwory E. Trojan, ok. 26 zł), choć to pewnie już tylko symboliczne uzupełnienie zestawu  – większość receptur babcia przechowuje w swojej głowie.

1111151_dining_restaurantsA może Wasza babcia to zupełnie inny typ starszej pani – takiej, która od stania przy garnkach woli plotki z przyjaciółką przy kieliszku słodkiego sherry? Jeśli tak, to naszym zdaniem nie pozostaje nam nic innego, niż sprezentować jej wypad do eleganckiej restauracji na romantyczną kolację z mężem (lub absztyfikantem) albo na obiad z koleżanką. To świetna okazja, żeby wyciągnąć babcię „na miasto” – osoby na emeryturze bardzo często za tym tęsknią i taka motywacja niezmiernie je cieszy. Kwestia kluczowa, by taki prezent okazał się strzałem w dziesiątkę, to wybór odpowiedniego lokalu. Weźmy tu pod uwagę przede wszystkim upodobania i potrzeby starszych osób: ważne, by restauracja była elegancka, ale bezpretensjonalna, o stonowanym wystroju, z tradycyjnym i wytwornym menu. Raczej odpadają ekstrawaganckie lokale z głośną muzyką i migającymi ekranami LCD, serwujące kuchnię molekularną, sushi i ostre drinki według najnowszej hipsterskiej mody – wykażmy się w tym przypadku sporą dozą empatii i oszczędźmy babci tego typu szoków kulturowych…

Istnieje jeszcze trzecia rozpoznana naukowo odmiana babci: aktywna seniorka. Jeśli Wasza ukochana babcia zamiast smażyć wnukom konfitury śmiga w dresie po lasach, przepuszcza emeryturę na najmodniejszy model holenderskiego rumaka albo flirtuje z trenerem squasha – to naprawdę nie będziecie mieli problemu z wyborem prezentu dla niej. Kijki do nordic walking, karnet na jogę dla seniorów, pulsometr – sklepy ze sprzętem sportowym to skarbnica pomysłów dla aktywnych osób w każdym wieku. Uniwersalnym podarunkiem w tym duchu będzie zestaw witamin i suplementów wzmacniających kondycję seniora lub… rowerek stacjonarny jako wspólny prezent dla babci i dziadka.

799298_76592459Prezent dla dziadka

Mężczyźni są, jak powszechnie wiadomo, o wiele mniej skomplikowanym gatunkiem, stąd i wybór prezentu dla starszego pana nastręcza teoretycznie mniej problemów. W praktyce różnie to bywa – odwieczne męskie stwierdzenie: „Ja wszystko mam i niczego nie potrzebuję!” nie ułatwia nam zadania, a i nasza wyobraźnia ma swoje granice.  Dlatego i w przypadku Dnia Dziadka przydać się może garść pomysłów.

Co powiecie na praktyczny zestaw grzybiarza, składający się ze składanego kosza, specjalnego noża  do grzybów i gustownego kapelusza przeciwdeszczowego? Do sezonu plenerowych wypraw co prawda jeszcze sporo czasu, ale posiadanie takiego kompletu już teraz zaostrzy apetyt na wczesnojesienne grzybobranie.

Zestaw Grzybiarza, Wilan, 44,95 zł
Zestaw Grzybiarza, Wilan, 44,95 zł

Świetnym pomysłem są też szachy – tradycyjne, pięknie rzeźbione(szachy.com.pl, 129 zł) bądź też bardziej nowatorskie i unikatowe – szachy pionowe do powieszenia na ścianie.

pionowe-szachy-designerska-dekoracja-i-gra-w-jednym
Home Art Gallery, 599 zł

 

Większość starszych panów ucieszy się też z eleganckich i jakże praktycznych 😉 tradycyjnych nalewek: na przykład wiśniowej lub owocowego zestawu – mocne, lecz doskonałej jakości trunki regionalne wykonane według staropolskich receptur powalczą z reumatyzmem lepiej niż konwencjonalne leki i ziółka 😉

Sklep Kolonialny, 17 zł/ 100 ml
Sklep Kolonialny, 17 zł/ 100 ml

 

Zestaw nalewek - wiśniowo-pomarańczowa, agrestowa, Vito, 119 zł
Zestaw nalewek – wiśniowo-pomarańczowa, agrestowa, Vito, 119 zł

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *