Co to jest scrapbooking?

Obecnie coraz więcej osób interesuje się rękodziełem artystycznym, które przeżywa druga młodość. Własnoręczne tworzenie ozdób i dekoracji staje się interesującą pasją, która może stać się sposobem na życie oraz zarabianie pieniędzy. Jedną z popularnych sztuk plastycznych jest scrapbooking. Co to jest? Jak zacząć? Czy potrzebne są różne urządzenia i termotopliwe kleje?

przemyslowe kleje, Buehnen Polska

Scrapbooking – co to takiego? Czy trzeba kupić jakieś urządzenia i termotopliwe kleje?

Słowo scrapy oznacza skrawki, a w tym przypadku chodzi o kawałki materiałów, papierów, koronek lub wstążek, z których przygotować można prawdziwe plastyczne cuda. Od tego słowa wywodzi się sztuka plastyczna polegająca na dekorowaniu oraz ozdabianiu, czyli scrapbooking. Korzystając z tej formy dekorowania można przygotować różne wytwory rękodzieła artystycznego. Istotą scrapbookingu jest ozdabianie albumów z rodzinnymi zdjęciami, ale by zrozumieć, na czym to polega, trzeba zobaczyć jeden z takich wytworów. Zdjęcia są bowiem bazą, a obok nich, korzystając z różnych urządzeń i termotopliwych klejów, umieszcza się kawałki kolorowych kartek i materiałów, piórka, kwiaty, koraliki i wszystko, co przyjdzie nam do głowy. Obecnie tą metodą ozdabia się również notesy, zeszyty z przepisami kulinarnymi, zaproszenia, kartki okolicznościowe, kalendarze, pudełka na prezenty itd. Nowoczesną odmianą scrapbookongu jest tak zwany digital scrapbooking, w ramach którego dekorowanie zdjęć odbywa się w formie cyfrowej, przez co możliwości są wręcz nieograniczone.

Jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem? Co trzeba kupić? Jakie urządzenia i termotopliwe kleje są potrzebne?

Jeśli chcemy zacząć przygodę ze scrapbbokingiem, możemy poczytać o tym na wielu stronach w sieci internetowej lub zapisać się na warsztaty, które organizują choćby domy kultury. Jeśli nam się to spodoba i po prostu wciągnie, będziemy musieli kupić zestaw materiałów plastycznych. Podstawowe materiały do bazy do scrapbookingu, czyli notesy, zeszyty, albumy lub sztywne arkusze papieru białego oraz kolorowego, a także papiery do scrapbookingu, którymi będziemy ozdabiać albumy. Oczywiście można używać innego papieru, ale te dedykowane tej metodzie są cienkie (można tworzyć wiele warstw), a jednocześnie mocne, więc nie zniszczy ich klej. Musimy kupić również materiały do klejenia, czyli taśmy klejące i kleje. W scrapbookingu wykorzystuje się dobrej jakości kleje do papieru oraz urządzenia i termotopliwe kleje – są to kleje, które kupuje się w laskach, a aktywuje się je pod wpływem wyższej temperatury (około 160°C). Wtedy topią się i z postaci stałej przechodzą w płynną. Laski wkłada się do specjalnego pistoletu, który podłączamy do prądu. Dostępne w sklepach pistolety mają różną moc, a do drobnych prac zaleca się te o mocy 30 W, zwłaszcza jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w klejeniu na gorąco, ponieważ wkład rozgrzewa się nieco dłużej. Poza tym będziemy musieli nabyć narzędzia do cięcia (nożyczki, nożyki, wykrojniki do papieru, ozdobne dziurkacze), a także kolorowe tasiemki, materiały, taśmy, koronki i wiele innych elementów służących do zdobienie albumów czy kartek.
Scrapbooking to niezwykła sztuka plastyczna, która pozwala na wyrażenie siebie. Wystarczy mieć kila materiałów oraz urządzenia i termotopliwe kleje, by stworzyć niepowtarzalne dzieła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *